Ana sayfa > Bilgi > İçerik

Konserve balıklar sağlıklı mı?

Sep 03, 2019

Balıklar, protein içeriği yüksek, sindirimi kolay, B vitaminleri ve kalsiyum, çinko, selenyum, iyot ve diğer mineraller içerdiği için değil, aynı zamanda yağ, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için faydalıdır. kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıkları önlemek ve entelektüel gelişimi teşvik etmek. Ancak, balık konservelenirse besin değeri değişiyor mu?

Balıklar protein bakımından zengin ve çeşitli besin maddeleri, çok düşük asitlik, özellikle bakteri üremesi kolay, bu yüzden konserve 115 - 121 ℃ yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınçlı sterilizasyonda yapılır. Bu tür yüksek sıcaklıklar, protein üzerinde çok az etkiye sahiptir, fakat içindeki birçok B vitamininin kaybolmasına neden olur. Bu nedenle, balık konservesi B1 vitamini içeriği taze balığın yarısına kadar düşürülebilir, uzun süreli depoda daha da azaltılabilir.

Ancak, her dezavantajın avantajı vardır. Yüksek sıcaklık ve yüksek basınç sıcaklıkları kemikleri yumuşak ve canlı hale getirerek kalsiyumun büyük miktarlarda çözünmesini sağlar. Sonuç olarak, konserve balıklarda kalsiyum miktarı taze balıklara göre 10 kattan fazla artmıştır ve demir, çinko, iyot, selenyum ve diğer mineral kaybı olmamıştır. Bu yüzden konserve balık yemek, mineral takviyeleri için anlamlıdır.

Balık konservesi 24 ay kadar sürebilir, bunun nedeni birçok tüketicinin koruyucu içerdiğidir. Pek sayılmaz. Konserve yiyecek, hammaddeyi egzozdan sonra kapalı bir kaba koymak, yüksek sıcaklıkta işlemle, çeşitli mikroorganizmaları ve bakterileri öldürmek, enzimlerin aktivitesini yok etmek, dış kirliliği ve oksijeni önlemek gibi önemli bir gıda işleme yöntemidir. Gıda uzun süre stabil ve yenilebilir. Sonuç olarak, çoğu konserve balıkta koruyucu madde yoktur ve tüketiciler onları güvenle yiyebilir.

Ancak konserve balık yerken, haftada ikiden fazla kutu yememeye dikkat edin (her biri yaklaşık 225 gram balık içerir); Bunların arasında Kızarmış ve tütsülenmiş balıklar en fazla 1 kutudan daha iyiydi; Hamile kadınlar, emziren anneler ve küçük çocuklar mümkün olduğunca fazla yememelidir. Konserve balık yemeyi sevenler, dengeli bir diyete dikkat etmeli, daha fazla taze sebze, meyve, bakla ve patates yemeli, kirlilik önleme yeteneğini geliştirmeli, çok fazla balık konservesinin uzun süreli tüketimini önlemek için olumsuz etkileri olabilir. Sağlık Konserve balık yerken, haftada iki kutudan fazla yememeye dikkat edin.