Ana sayfa > Bilgi > İçerik

Pu'er Çayının Fiziksel Koşulları

Nov 12, 2018
Pu Erh Tea

Pu'er çayının fiziksel koşulları

1. Dolaşan hava. Çaydaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasına elverişli olan dolaşım havasında daha fazla oksijen vardır, bu nedenle çay değişimini hızlandırabilir, ancak Pu'er çayını balkona asamaz . Orta derecede sirküle edilmiş hava olmalıdır, fakat havada değil. Ek olarak, çevredeki ortamın kokusu olmamalıdır, aksi takdirde çay tadacaktır. Bu nedenle, mutfakta veya yaşam kokusu veya endüstriyel kokuların olduğu diğer ortamlarda yerleştirilmemelidir.


2. Sabit sıcaklık. Pu'er çayının sıcaklığı çok yüksek veya çok düşük olmamalıdır, sıcaklık yerel ortama bağlı olmalıdır, yapay olarak sıcaklık oluşturmaya gerek yoktur, normal iç ortam sıcaklığı olabilir, en iyisi 20 ila 30 santigrat derece tutmaktır. uzun yıllar, çok yüksek bir sıcaklık çayın aside fermantasyonunu hızlandıracak. Nispeten konuşursak, Pu'er çayının ilkbahar, yaz ve sonbahardaki değişimleri kış mevsiminde olduğundan daha hızlı değişecektir. Pu'er çayı güneşe maruz kalmadığında, gölgede daha iyidir.


3. Ilımlı nem. İyi Pu'er çayı kuru depoda depolanmak üzeredir. Kuru depolama, kuru bir ortamda saklamak anlamına gelir. Çok kuru bir ortam Pu'er çayının yaşlanmasını yavaşlatır, bu nedenle biraz nem olması gerekir. Daha kuru bir ortamda, havadaki nemi artırmak için çay yapraklarının yanına küçük bir bardak su koyun. Ancak, çok nemli ortam Pu'er çayında hızlı değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklik genellikle "kalıp" tır ve çayı içmek için uygun yapmaz. Nem insanlar tarafından kontrol edilmelidir. Yıllık ortalama nem% 75'den yüksek olmamalıdır. Kıyıdaki ılık deniz iklimi nedeniyle, yağışlı mevsimde nem% 75'ten yüksek olacaktır. Bu nedenle zamanında pencere havalandırmasına ve neme dikkat etmek gerekir.