Ana sayfa > Bilgi > İçerik

Ayçekirdeği nereden geliyor?

Sep 30, 2018
Bakery Grade Sunflower Seed Kernel

Ayçiçeği tohumları ayçiçeği meyveleridir. Ayçiçeği, Asteraceae cinsine aittir. Yıllık bir bitkidir. Eski Çin kitaplarında Passiflora, Zhangju, Yingyanghua olarak da bilinen Alias ayçiçeği, Avrupa'da güneş çiçeği olarak adlandırılır ve bazı ülkelerde güneş otu, nilüfer, sabah güneşi vb. Ayçiçeği, Kuzey Amerika'nın güneybatı kesimine özgüdür. Tüm dünyada yetiştirilen ve görüntülenen vahşi bir türdür. 16. yüzyılın başlarında Avrupa’ya tanıtıldı.

Çin, en az dört yüz yıl boyunca ayçiçeği ekimi yaptı. Son yirmi yılda, ayçiçeği tohumu üretimi hızla gelişmiştir. Dünyanın ayçiçeği tohumu üretimi, soya fasulyesinden sonra önemli bir yağ haline geldi ve Çin'de yaygın olarak yetiştiriliyor.

Ayçekirdeği isimleri için farklı isimler vardır. Örneğin, Anhui Lingbi, ayçiçeği tohumlarını nilüfer tohumu olarak adlandırdı. Ayçiçeği güneşle birlikte değişebilir ve şekilleri nilüferlere çok benzeyebilir. Moğolca'da güneş çiçeği anlamına gelen "naren çiçeği" olarak adlandırılır. Birçok Moğol vatandaşının adı “Nen Ren Hua” olarak alınmıştır.