Ana sayfa > Bilgi > İçerik

Beyaz Çay Tanımı

Nov 30, 2018
Silver Needle White Tea

Mikro-fermente edilmiş bir çay olan beyaz çay, Çinli çay çiftçilerinin yarattığı geleneksel bir çaydır. Çin'deki altı büyük çaydan biri. Öldürülmeden veya kaynatılmadan toplandıktan sonra işlenen ve yalnızca kurutulduktan veya kaynatılarak kurutulduktan sonra işlenen bir çayı ifade eder. Tam tomurcuklu, tam gövdeli, hoş kokulu ve taze, sarı-yeşil ve berrak çorba özelliklerine sahip, hafif ve tatlı bir tada sahiptir.

Beyaz çay , Çin çayında özel bir hazinedir. Çünkü bitmiş çay çoğunlukla tomurcuk başı, beyaz karla kaplı, gümüş gibi kar olarak adlandırılır. Ana üretim alanları Fujian Fuding, Zhenghe, Jiaocheng Tianshan, Songxi, Jianyang, Yunnan Jinggu ve diğer yerlerdir. Temel işlemler arasında yağlama, fırınlama (veya kuru), toplama, yeniden ateşleme ve diğer işlemler sayılabilir. Yunnan beyaz çay süreci esas olarak güneşte kurutulmuş ve güneşte kurutulmuş çayın avantajı, tadın çayın orijinal kokusunu muhafaza etmesidir. Soldurma beyaz çay kalitesinin oluşumunda önemli bir süreçtir.

Beyaz çay, çay ağacı çeşitleri ve hammaddeleri (taze yapraklar) için farklı standartlara ayrılmıştır. Başlıca çeşitleri şunlardır: ilk gün tomurcuk, Tianshan beyaz, beyaz gümüş iğne, beyaz şakayık ve Shoumei (Gongmei).