Ana sayfa > Haber > İçerik

Çin Çay Kültürü

Dec 12, 2017

Fortop tea culture.jpg

Çay kültürü Çin geleneksel kültürünün bir parçasıdır ve aynı zamanda Çin'in kaba kültürünü ve popüler kültürünü birleştiren önemli bir köprüdür. Çin kültürünün "şiir ve resim, likör ve çay", akademisyenlerin edebi araştırmaları olmakla birlikte, "odun, pirinç, yemeklik yağ, tuz, soya fasulyesi sosu, sirke ve çay" halkın günlük ihtiyaçlarındandır. Çay, popüler kültür ile rafine edilmiş kültürün tek kesişim noktası. Küçük bir çay yaprağı çok sayıda kültürel faktörü içerir.

Çay kültürüne, Çin geleneksel kültürünün dışa dönük bir tezahürü söylenebilir. Antik çağda, "çay tadımı ile gerçeği veya felsefi teoriyi anlama" sözcüğünün yaşlısı vardır. Çay kültürü, Çin geleneksel kültürünün çekirdeğini oluşturan "Konfüçyüsçülük, Budizm ve Taoizm" e bağlıdır. Bu çekirdeklerin tümü çay kültürüne ayrılmaz bir biçimde bağlıdır - Konfüçyanizm, Konfüçyüsçülük uğraşı verdiği ölçüde çay kültürüne bağlanırken "uyum" çay felsefesinde en yaygın kavramdır. Taoculuk, doğada çay kültürüne benzerlik taşır. Lao Tse, "Tao yolu doğayı izliyor" dedi, çay tadımı da ün ve kazançtan uzak durmayı vurgularken orijinal tadını ve lezzetini korudu. Çay ve Budizm arasındaki ilişki daha yakın, "Budizm ve çay aynı lezzete sahiptir". Her ikisi de şu andaki ve ani aydınlanmanın tadına bakıyor. Bu nedenle çay içerken Çin kültürünü tadarken söylenebilir.

Birçok Çinli şair çayı tercih eder, çay duyguyla önemli bir bağlantı oluşturur. "Birçok şair, eski zamanlardan beri çay içenlerdendir" Su Şi, çay hakkında birçok şiir yazdı, aynı zamanda arkadaşlarına iyi çay gönderdi. Lu Çay ile ilgili şiirler yazan şampiyonsun. Eski kültüre göre çay, çaya yakın bir biçimde bağlı olan şiir ve resimlerin taşıyıcısı olarak alınır. İnsanlar şiirsel hayata ihtiyaç duyarlar.

Çay kültürü Çin'de sürekli devralınmıştır. Çay, Shen Nong'un yüz otları tadması gibi literatürde yazıldı. O zamanlarda ilaç olarak kullanılmış ve sürekli olarak ve çay törenlerinde sürekli gelişmiştir. Tang Hanedanı'nda Lu Yu'nun çay çayının tarihini ve işlevlerini tanımlaması için çay töreni yapmaya başlamasıyla "Çay töreni" oluşturuldu. Çay döneminde, çay, uluslararası ticaretteki en üst seviye ürünüdür. Örneğin, eski Çin'de çok önemli bir ticaret yolu, Çin'i Batı Asya'ya, Orta Asya'ya, Orta Asya'ya hatta Avrupa'ya bağlayan "Eski Çay At Yolu" olarak bilinir.

Modern zamanlarda, Çin yaşam tarzı önemli ölçüde değişir, çay kültürünün biçimi ve içeriği de daha bol olur. Geleneksel Çin kültürünün devamlılığı olan Tayvan inci sütü çayının yanı sıra gençler Hong Kong tarzı süt çayı içmeyi seviyor, yeni bir kültür ortaya çıktı, çay özütünün ekstraksiyon süreci gittikçe daha yumuşaktır. Örneğin, çay polifenolü ve çaydan çıkarılan diğer aktif maddeler, kozmetik ürünler, sağlık ürünleri ve YEŞİL yem katkı maddeleri üzerine uygulanır.

Araştırmacılar çay kültürünün yaratıcıları değil, çay içen kimseler Çin çay kültürünü yaratıyor. Çay içimi, modern toplumda insanları sakinleştiren, kaygıyı hafifleten sağlıklı bir yaşam biçimine terfi ettirilmelidir. Çay, insan hayatının işleriyle uğraşırken sakin olmasını sağlar.